Vágjunk bele… mert minden kicsi számít! 1. hét, 7 nap

Vágjunk bele! Azaz itt az ideje, hogy egyszerű lépésekkel, 5 héten keresztül, egyszerű tippek segítségével elindulhat bárki a hulladékmentes életmód felé. Az első héten a következő ötletekről lesz szó: szappan használat, hajpánt/hajgumi készítés, zokni újrahasználata, szárított zöldségek, nyomtatás kerülése, Marseille szappan, bevásárlólista.

1. Használj szappant! 

A tusfürdők illetve a folyékony kézmosó szappanok műanyag csomagolásban kaphatóak, ráadásul többnyire jelentősen drágábbak is a szappanokhoz képest. Próbáld ki, hogy milyen szappannal leváltani ezeket. Első pár nap zavaró lesz, mert hiányozni fog a tusfürdők csúszós érzete, de a jó minőségű tisztán természetes összetevőkből álló szappanokat a bőröd meghálálja, hozzászokik, és csak a pozitív érzés marad: a bőröd egészségesebb lesz, tisztább érzetet fogsz kapni, és még testápolóra sem lesz szükséged. Nem utolsósorban pedig gyönyörűek, dekorációnak és ajándéknak is tökéletesek. Én a szappanjainkat egy helyi kézművestől (Szív-M Szappan Alkotóműhely) vásárolom, de megpróbálkozhattok saját szappan elkészítésében is. Vágjunk bele, nagyon gyorsan megszokható megoldás.

2. Készíts hajpántot vagy hajgumit!

A hosszú hajúak tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy a hajgumi vagy a hajpántok fogyó eszköznek számítanak. Azonban nem kell feltétlenül a gyorsan kopó gumikat megvásárolnod a boltokban. Régi, elszakadt, harisnyanadrág, vagy a javíthatatlan zoknik gumis része gyűrűre vága szuper hajgumi tud lenni. Hajpántot pedig a már használaton kívüli pólókból szintén gyűrűre vágva tudsz készíteni. Még csak varrni sem kell ezeket.

3. Zokni az üvegen 

Sokan, teljesen érthető módon, drágállják a tartós rozsdamentes acél vagy üveg kulacsokat. Azonban egy nagyon egyszerű megoldással saját egyedi és ugyanolyan tartós kulacsod lehet. Keress a háztartásodban egy keskenyebb-magasabb befőttesüveget, vagy paradicsomleves üveget. A mérete a saját igényeidnek megfelelően akármekkora lehet. Ha jól záródim a kupakja, akkor már meg is találtad a tökéletes zero waste, fenntartható kulacsot. Tedd egyedivé és biztonságosabbá egy mutatós zoknival. Csak egyszerűen húzz egy neked tetsző fél pár, vagy kilukadt zoknit az üvegre. Ezzel nem csak a törés ellen véded, de egyedi, vagány, divatos is lesz tőle. 

4. Szárítsd meg a zöldségeket, gyümölcsöket! 

Itt van a nyár. Ideális idő arra, hogy az idény zöldségeket, gyümölcsöket, fűszereket, gyógynövényeket szárítással tartósítsuk. A legtöbb fűszernövényt frissen meg tudod vásárolni a piacon, akár cserepesen, akár vágottan. Ha nem szeretnél az év többi részében oregánót, bazsalikomot, babérlevelet, kakukkfüvet (és még sorolhatnám a fűszernövények hadát) csomagoltan vásárolni, akkor egyszerűen szárítsd ki őket, majd egy egyszerű, jól záródó befőttesüvegben tárolhatod őket. Ugyanígy járhatsz el bizonyos zöldségekkel is. Tipikusan jól szárítható és a későbbiekben természetes ételízesítőként (vegeta helyett) tudod használni, a szárított leveszöldségeket. De száríthatsz például spenótot, céklát. Ezekkel különféle élelmiszereket színezhetsz, de szuper tojásfestékek húsvétra, a cékla szájfény színezésére is használható. Ha pedig gyümölcsöt szárítasz (esetleg aszalsz), akkor azokból készülhet a legízletesebb gyümölcstea. A szárított zöldségeknek, fűszereknek számtalan felhasználási területük van, ráadásul kis helyen elférnek. Vágjunk bele – a fűszerek és zöldségek szárítása hatékony és szép feladat.

A levendula feldolgozásáról videót is készítettem: https://youtu.be/0OlOurnZbGc

5. Amikor csak teheted kerüld a nyomtatást

Sok olyan eset van, amikor a különféle ügyintézést online egyszerűbb és gyorsabb megoldani. A könyvek esetében pedig érdemes végiggondolni, hogy könyvtárból, vagy elektronikus formában is el tudjuk-e érni a kiszemelt könyvet. Azokat a könyveket amiket csak egyszer tervezünk elolvasni (például valamileyn könnyed nyári regény), érdemes inkább könyvtárból kivenni. 

6. Marseille szappan - az adu ász

A mai napra szóló tippem a már általam is sokszor emlegetett és kedvelt Marseille szappanról szól. Ez a szappan nagyjából mindenre jó (mosakodás, mosogatás, mosás), de a neten bogarászva megtudtam, hogy a kényes ruhadarabok (így a gyapjú is) kézi mosására is tökéletes. Nekem egyetlen darab tiszta gyapjú pulcsim van, és nagyon szeretem. Ritkán mosom, nagyon vigyázok rá, de így is alkalmanként ki kell mosni. Amikor olvastam, hogy a Marseille szappan erre is jól használható, tettem egy próbát, sikerrel. Szuper hatékonyan ki tudtam mosni a pulcsimat ezzel a szappannal. A folyamatról videó is készült. Vágjunk bele – a Marseille szappan nem hiányozhat egy háztartásból sem.

7. Írj bevásárlólistát!

A legjobb hulladékcsökkentési módszer, ha a zero waste életmód első szabályához ragaszkodsz, amikor csak teheted: Köszönöm, nem kérem! (Refuse) Azaz abból sosem lesz hulladék a háztartásodban, amit haza sem viszel, amit nem vásárolsz meg. Ezért amikor vásárolni indulsz, akkor legyél mindig tudatos, megfontolt, és tartsd távol magad az impulzus vásárlásoktól. Ennek legjobb módja, ha pontos bevásárlólistát készítesz, amihez szinte mindenáron tartod is magad. Természetesen lehetnek ballépéseink, botlásaink, de a cél, hogy ezeket minimalizáljuk. Ezáltal a hulladékmennyiségünk is jelentősen csökkenni fog.

 

Időpont egyeztetés, kérdések a zero waste tanácsadásról

Ha további kérdésed van, vagy szeretnél időpontot kérni valamelyik zero waste tanácsadásomra, írj e-mailt (haztartasom.hulladek.nelkul@gmail.com) vagy bátran hívj telefonon: +36205112011 

 


Ha elakadnátok az úton és további tanácsra van szükségetek, akkor kérjétek a személyre szabott egyéni tanácsadást tőlem.

Ahhoz hogy ne maradj le a friss Facebook posztokról, ötletekről ne felejtsd el bekapcsolni a követés funkciót, azon belül pedig beállítani a megjelenítés elsőként! You Tube csatornámon és TikTok profilomnál rendszeresen jelentkezem hulladék-csökkentő videókkal. Továbbá már az Instagramon  és a Pinteresten is megtaláltok, ha csak gyorsan képes inspirációkra vágytok.

A hírlevélre való feliratkozással az elsők között kaphatsz újabb és újabb tippeket az otthonod hulladékának csökkentéséhez, a természettel összhangban való mindennapokhoz:

Még szintén kedvelheted...