A mosogatószappan újkeletű környezetbarát és vegán megoldást jelenthet a hulladékmentes, környezettudatos otthonokban. Egy hétköznapi háztartásban, a konyhában keletkező hulladék elég jelentős hányadát teszi ki a teljes hulladéktermelésünknek. A zero waste életmódban ezért a konyha hulladékmentessé alakítása központi szerepet játszik. Rengeteg apró területet találhatunk, ahol a konyhai hulladékokat el tudjuk tüntetni különféle alternatív megoldásokkal. Ilyen terület például a kézi mosogatáshoz használatos folyékony mosogatószer. Korábban megvettük a színes-szagos, műanyag flakonos mosogatószereket. Majd ahogy erősödött bennünk a környezettudatosság, úgy váltottunk a boltban kapható öko mosogatószerekre. Ezek tartalma már sokkal környezetbarátabb volt, azonban hulladékként még mindig ott voltak a műanyag flkakonok.
Mosogatószer készítése otthon
Nálam a tuti megoldást a 4 évvel ezelőtt felfedezett recept adta, az otthon is könnyűszerrel bekeverhető folyékony mosogatószer. Ez gyakorlatilag mindent vitt: szuper zsíroldás, természetes összetevők, tökéletesen környezetbarát megoldás. A csomagolása pedig minimális: az alapanyagok beszerzésekor mindenképpen keletkezik csomagolási hulladék. Kivéve akkor, ha találtok olyan helyet, ahol ezek az alapanyagok saját edénybe utántölthetők.

Mosogatószappan próba
Marseille szappan
A mosogatószappanra, mint alternatív megoldásra, kb. fél évvel ezelőtt bukkantam, amikor a gyapjú pulóverem mosásához kerestem csomagolásmentes, természetes tisztítószert. Erre, a vélemények szerint, az egyik legjobb megoldást a Marseille szappan jelenthette. Az egyik helyi (Gödöllő) bioboltban (CsudaBolt) meg is tudtam vásárolni – igaz celofán csomagolásban. Ahogy olvasgattam erről a tisztán olivaolajos szappanról, kiderült, hogy nagyon sok mindenre használható: mosás, mosakodás, sőt mosogatásra is. Azonnal teszteltem is, és valóban, meglepően könnyen és tisztán lehetett mosogatni vele. Még a zsírosabb edényekkel is elbánt. Ezzel a megoldással párhuzamosan használtam a saját készítésű folyékony mosogatószeremet, mikor melyikhez volt kedvem. A szappant könynebben tudtam kefével használni, míg a saját folyékony mosogatószeremet a luffa szivaccsal.

Mosogatószappan magyar készítőktől
Pár héttel ezelőtt, szinte egy időben, két barátnőm is jelezte, hogy készített mosogatószappant (Szív-M Szappan Alkotóműhely és Szappanfalu). Kérték, hogy tegyek egy próbát, teszteljem ezeket is. Én örömmel tettem meg, hiszen ezeknek a szappanoknak nagyon nagy előnye a Marseille szappannal szemben, hogy helyiek, magyarok.

A tesztelés eredménye meggyőző volt. Választani azonban nem tudok közülük, így mindenkinek magának kell eldöntenie az alábbi, általam vizsgált szempontok alapján melyiket választja.
Marseille szappan | Szív-M mosogatószappan | Szappanfalu mosogatószappan | |
alapanyag | tisztán növényi (oliva), vegán | tisztán növényi (oliva), vegán | tisztán növényi (oliva), vegán |
származás | magyar forgalmazó, európai gyártó | magyar gyártó és forgalmazó | magyar gyártó és forgalmazó |
zsíroldás | jó | nagyon jó | nagyon jó |
habzás | gyenge | közepes | erős, de nehezebben lemosható |
illat | egyedi, nem mindenki szereti | tiszta szappanillat | citrom-menta |

A fentiek alapján én nem tudtam dönteni, hogy mi legyen a rangsor. Talán a Marseille szappan a nem magyar gyártása miatt és a különös illata miatt kerül a 3. helyre (még mindig dobogós), de ettől ez a szappan mindenképpen használatban marada a háztartásomban, mivel a kényes textíliák kézi mosására elengedhetetlen. A két magyar mosogató szappan között én személy szerint csak azért választom hosszabb távon a Szív-M mosogatószappant, mert ők itt vannak Gödöllőn. A Szappanfalu is magyar, azonban tőlük online tudok csak rendelni, cserébe a szappanokon kívül nagyon széles zero waste termékpalettája van. Ezért, ha egyéb dolgokra is szükség lenne, akkor egyben innen mindent meg lehet vásárolni.
Mosogatószappan tesztem eredménye
Összességében véve a mosogatószappanok nagyon jól teljesítenek. Meg kell szokni a használatukat, mert más mint egy flakonos folyékony mosogatószer. Éppen a tömbös formája miatt sokkal lassabban is fogy, hiszen nem lehet csak úgy elfolyatni. A szappanok tárolása első körben nehézséget jelentett nekem. A Marseille szappannak találtam itthon egy megfelelő méretű tálkát, amibe éppen belefért. A Szappanfalu mosogatószappanjának is találtam egy kis kerek tálkát. A videóban még kistányérral próbálkoztam, de csúszkál használat közben. Jó megoldásnak tűnik, ha a tenyerembe veszem a szappant és így dörzsölöm a luffaszivacsot vagy a kefét, így nem mozog. De azóta egy még jobb tippet kaptam a Szappanfalutól a tárolásra: ha egy luffa korongra ráteszitek, akkor nem csúszkál, ez szuper megoldás. Szóval, ha van egy luffa szivacsotok, akkor abból is akár levághattok egy korongot erre a célra.

A csomagolást figyelembe véve, a két magyar szappannál a papír csomagolás vagy személyes átvételnél akár a saját dobozba csomagolás mindenképpen nagy előny.
Ami biztos, hogy ár-érték-hatékonyság-környezettudatosság tekintetében mindegyik mosogatószappan messze felülmúlja bármelyik flakonos folyékony mosogatószert: nincs flakon, nincs víztartalom (könnyebb, egyszerűbb szállíthatóság), vegán, tökéletes tisztítóerő. És ha nem tudtok megbarátkozni a szappan tömbös formájával mosogatásnál, akkor még mindig ott van két lehetőség is:
- készítsd el a folyékony mosogatószert, amit én is évekig használtam.
- reszelj le egy kevés szappant a mosogatószappanból és oldd fel meleg vízben. Ezt akár folyékony mosogatószerként is használhatod, de öntheted a mosogatóvízbe is.
A mosogatószappanok tesztelése egyik videómban is megtekinthető:

Ha tetszett a bejegyzés megköszönöm, ha másokkal is megosztod, hiszen egy fenntartható bolygó és fenntartható élet elérése mindannyiunk érdeke! Te is tehetsz a környezetedért, igenis minden apró lépés számít! Tarts velem ezen az úton!
Ahhoz hogy ne maradj le a friss Facebook posztokról, ötletekről ne felejtsd el bekapcsolni a követés funkciót, azon belül pedig beállítani a megjelenítés elsőként! You Tube csatornámon időről-időre jelentkezem hulladékcsökkentő kisfilmjeimmel. Továbbá már az Instagramon is megtaláltok, ha csak gyorsan képes inspirációkra vágytok.
Ha elakadnátok az úton, akkor a Dobd ki a szemetest! című könyvem sokat segíthet. Ha pedig még további tanácsra van szükségetek, akkor kérjétek a személyre szabott egyéni tanácsadást tőlem.